Rocznica urodzin Franza Waxmanna


Czy wiesz o tym , że ? 24 grudnia 1906 roku w Królewskiej Hucie ( Königshütte ) przy ulicy 11 listopada w niemiecko – śląskiej rodzinie na świat przyszedł Franz Waschmann. Człowiek związany również z innymi górnośląskimi miastami Tworogiem, Opolem z którego przeprowadził się do Berlina następnie do Drezna. Fascynowała go muzyka jednak nie udało mu się zostać dyplomowanym muzykiem. Jako trzydziestolatek trafił do Nowego Jorku gdzie rozpoczął swoją przygodę z dużymi amerykańskimi wytwórniami filmowymi.
Dzisiaj znany albo i nie znany jest jako Franz Waxmann autor muzyki filmowej do ponad 150 filmów, otrzymał 12 nominacji do Oskara i zdobył dwie statuetki. Najbardziej znane filmy, do których napisał muzykę do min „ Doktor Jekyll i pan Hyde „ „Narzeczona Frankensteina ” „ Decydująca noc „ . Oscarowe „ Bulwar zachodzącego słońca” i „ Miejsca pod słońcem” . Czy mój ulubiony film Alfreda Hitchcocka „ Okno na podwórze „
Historia Górnego Śląska nie zaczyna się 1919 czy 1920 czy 1921 jak by tego niektórzy chcieli. Tylko od nas zależy czy nasze dzieci i wnuki poznają ciekawą historię naszego regionu i ciekawych ludzi związanych z Górnym Śląskiem. Przykre to ale na dziesięć osób z Chorzowa zapytanych o tego wybitnego kompozytora tylko jedna wiedziała o kim mowa.
Krzysztof Szulc

Posted in Bez kategorii and tagged .