Ratusz Wielkich Hajduk

Po wielu latach starań pojawiła się w końcu realna szansa na uratowanie przpięknego budynku hajduckiego Ratusza. Jak czytamy na tronie GZM :
Dobra wiadomość z Chorzowa. Jest szansa na ratunek dla budynku dawnego ratusza Wielkich hajduk!

Miasto sfinalizowało zakup budynku. O nowej roli zabytkowego gmachu przedstawiciele Chorzowa poinformują na konferencji prasowej połączonej z podpisaniem listu intencyjnego w siedzibie inwestora. Konferencja odbędzie się we wtorek 8 maja o godz. 10.00 w Katowicach.

Neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie Batorym został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy #Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Od kilkunastu lat gmach pozostawał w rękach prywatnych pomału niszczejąc. Mając świadomość wyjątkowości zabytku miasto nie tylko częściowo wyremontowało dach, ale nieustannie starało się odzyskać budynek oraz poszukiwało wiarygodnego inwestora. Finał tych kilkuletnich działań zostanie ogłoszony na konferencji prasowej, na którą serdecznie zapraszamy.
Czekamy zatem niecierpliwie na, w końcu dobre wieści dla naszego Ratusza !

Posted in Bez kategorii.