Pomnik dla Mirosława Breguły

pomnik
Ruch Autonomii Śląska koło Chorzów wraz z sympatykami zespołu UNIVERSE utworzył w 2010 roku grupę inicjatywną w celu uhonorowania tragicznie zmarłego Mirosława Breguły. Udało nam się zebrać ponad 4000 głosów poparcia dla tej inicjatywy co w sumie doprowadziło do powstania miejsca upamiętnienia tego słynnego chorzowianina.

Pragniemy poinformować, że na ręce Krzysztofa Szulca przedstawiciela Ruchu Autonomii Śląska koło Chorzów zostało złożone podziękowanie za wkład w powstanie miejsca upamiętnienie Mirosława Breguły. Nadawcami podziękowania jest ustępujący z funkcji Prezydenta Chorzowa Pan Marek Kopel oraz Społeczna Grupa Inicjatywna. Pomysł powstania tablicy pamiątkowej spotkał się od samego początku z zainteresowaniem chorzowskiego RAŚ, który na swojej stronie internetowej zbierał głosy poparcia, a także wystosował w tej sprawie własne pismo do chorzowskiego magistratu. Dodatkowo na stronach wszystkich kół RAŚ oraz na zaprzyjaźnionych portalach pojawiały się informacje zachęcające do wspomagania inicjatywy. Bardzo cieszymy się, że sprawa upamiętnienia naszego artysty doczekała się pozytywnego zakończenia

pomnik Mirosław Breguła.

Nasz archiwalny( rok 2009) Apel, który ukazał się na kilkunastu portalach internetowych i portalach społecznościowych.
Upamiętnić Mirka Bregułę, lidera Universe.
Cała sprawa zaczęła się dwa lata temu. Z inicjatywy Krystyny Szymczykowskiej, której pomagali Maria Werbowska i mąż Andrzej. Trójka ta zebrała kilkaset podpisów w sprawie powstania tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Mirosława Breguły.Grupa sympatyków tragicznie zmarłego artysty zwróciła się do Prezydenta Chorzowa o wyrażenie zgody na realizację omawianego przedsięwzięcia. Pomysł powstania tablicy pamiątkowej spotkał się od samego początku z zainteresowaniem chorzowskiego RAŚ, który na swojejstronie internetowej zbierał głosy poparcia, a także wystosował w tej sprawie własne pismo do chorzowskiego magistratu.
Od marca 2009 do wrzesnia 2009 trwały prace związane z konkursem na formę upamiętnienia. Ponieważ nie zdołano wyłonić w nim ciekawej pracy za zgodą władz miasta miłośnicy twórczości Mirka zwrócili się do wybranego przez siebie rzeźbiarza o przygotowanie projektu.
Tym artystą jest Jacek Kiciński, a jego projekt przyjęto z zadowoleniem, gdyż obelisk swoją formą świetnie nawiązuje do twórczości Mirka Breguły. I równie dobrze wkomponowuje się w Plac Piastowski. W listopadzie 2009 Rada Miasta podjęła uchwałę o realizacji „miejsca upamiętnienia” Mirosława Breguły. Tekst inskrypcji uzgodniono w porozumieniu z rodziną śp. Mirka. Jednak Rada Miasta nie zdecydowała się pokryć całych kosztów. Przeznaczyła 20 tysięcy złotych, a pozostałe 15 tysięcy mają zgromadzić sympatycy artysty. I tutaj nasza prośba jeżeli możesz, wspomóż tą inicjatywę prosimy o wpłatę na niżej podane konto.
Mirkowi Ślonzokowi z krwi i kości takie miejsce upamiętnienia się po prostu należy!