Dzień Slonski fany w Chorzowie


Marsz Autonomii 14 lipca a już na następny dzień „ Dzień Slonski fany”. Chorzowskie koło Ruchu Autonomii Sląska przygotowało w tym roku po raz kolejny sporą niespodziankę, nie tylko dla mieszkańców Chorzowa ale też i osób przejeżdzających przez nasze miasto. Udało nam się uzyskać odpowiednie zezwolenia, na wyeksponowanie dużej fany złoto modrej z Adlerem na szczycie szybu Prezydent. Dwanaście metrów kwadratowych bo tyle sobie liczy znowu , dumnie będzie powiewało nad naszym miastem od 15 lipca i cieszyło oczy mieszkańców Górnego Śląska. Tradycyjnie już też przyozdobimy naszą ulicę Wolności popularną „Wolkę „ oraz front gmachu Urzędu Miasta.
Mamy w planach również jeżeli pogoda pozwoli przedstawić mieszkańcom wystawę o Regionach Autonomicznych w Europie. Tradycyjnie już też najmłodszym mieszkańcom spacerującym ulicą Wolności będziemy rozdawać małe górnośląskie flagi. Po raz pierwszy będziemy mieli niespodziankę dla rodziców mianowicie broszurki informacyjne na temat funkcjonowania Autonomicznego województwa śląskiego , samego jego powołania i korzyści jakie wynikały ze statutu organicznego dla województwa śląskiego.
Wszystko to po to by przypomnieć mieszkańcom naszego miasta o tym, że druga Rzeczypospolita ustawą z 20 lipca 1920 gwarantowała nam Autonomię. Jak było potem wszyscy pamiętają czy też raczej powinni pamiętać. Kiedy już Autonomią się cieszyliśmy sanacyjne władze Polskie robiły wszystko by ją ograniczać. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć co nie udało się przedwojennym władzom Polski udało się powojennym.
Krzysztof Szulc

Posted in Bez kategorii.